FAQ
Pierwsza wizyta to tak naprawdę konsultacja - czyli w pewnym sensie wywiad. Może potrwać kilka spotkań, zależy mi aby jak najlepiej Cię poznać i upewnić się, że jestem właściwą osobą na właściwym miejscu. Ja zadaję pytania o Twoje życie, Ty odpowiadasz. Nie musisz odpowiadać na wszystko, jeśli nie czujesz się gotowy/a. Jeśli też czegoś nie jesteś pewien/a, powiedz o tym wprost - poszukamy razem odpowiedzi. Po tych kilku spotkaniach razem decydujemy czy chcemy razem pracować, czy może lepiej pomóc Ci znaleźć kogoś bardziej odpowiedniego na moje miejsce.
Tak długo jak proces tego potrzebuje i jest na to Twoja zgoda:). Terapia poznawczo-behawioralna jest terapią krótkoterminową, może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Wszystko zależy od złożoności problemu.
W terapii poznawczo-behawioralnej spotykamy się raz w tygodniu. Trwają około 50 minut.
Przez formularz kontaktowy. Opisz krótko kim jesteś i z czym przychodzisz. Ja odpiszę najszybciej jak będę mogła.
To umowa między nami na temat tego, jak będzie wyglądał proces terapii i jak ja pracuję. Znajdują się tam między innymi takie informacje jak:
Odwoływanie sesji (u mnie bezpłatnie można odwołać sesję do 24 godzin przed)
Spóźnianie się (jeśli spóźnienie wynika z mojej strony - sesja dalej musi potrwać 50 minut. Jeśli z Twojej - ten czas nie zostaje przedłużony)
Opłata sesji (przed następną sesją ostatnia sesja musi być opłacona, chyba że umówimy się inaczej w szczególnych przypadkach)
Jest to nurt terapeutyczny (rodzaj terapii) stworzony przez profesora Aarona Becka. Łączy to, jak nasze myśli, emocje, zachowanie i reakcje fizjologiczne ułatwiają bądź utrudniają nam funkcjonowanie. Terapia poznawczo-behawioralna jest od lat przebadanym i skutecznym rodzajem psychoterapii.
Rozróżniamy 3 fale w historii psychoterapii poznawczo-behawioralnej: pierwsza fala - behawioralna, druga fala - poznawczo-behawioralna i teraz, 3 fala, która rozwija się od ok lat 90. Są to terapie, które często skupiają się na dołączaniu filozofii do swojej struktury jak i najczęściej kładą większy nacisk na behawioryzm. Wśród 3 fali wyróżniamy takie nurty jak: ACT, DBT czy Terapia Schematów. Wszystkie te nurty są przebadane naukowo.
To są wspomniane nurty z 3 fali TPB. Terapia dialektyczno-behawioralna skupia się na pomocy osobom z silną dysregulacją emocjonalną m.in. przez nabywanie umiejętności, których również uczę swoich klientów. Terapia akceptacji i zaangażowania pokazuje bliski mi świat wartości, a dzięki terapii schematu możemy zajrzeć w przeszłość i wejść w bardziej emocjonalne rozumienie tego, co się z nami działo. Z tego powodu staram się integrować i szkolić w każdej z tych ścieżek.
Jest to część terapii akceptacji i zaangażowania, korzystająca z popkulturowych metafor, elementów growych/ RPG-owych czy tworzeniu narracji o swojej historii, tzw. origin story.
Na ten moment, badania (Ruwaard i in., 2011; Kumar i in., 2017) wykazują, że terapia poznawczo-behawioralna online jest równie skuteczna co terapia poznawczo-behawioralna stacjonarnie.
Staram się szyć psychoterapię pod klienta, dlatego nie pracuję tylko jedną ścieżką. Oczywiście, moją podstawą jest zawsze psychoterapia poznawczo-behawioralna. Jednak to, czy będziemy iść bardziej w stronę terapii dialektyczno-behawioralnej i skupiać się na umiejętnościach czy terapii schematu i podążać emocjonalną ścieżką przeszłości, zależy od Ciebie i Twoich potrzeb.
W swoim doświadczeniu pracowałam z osobami, które miały trudności z: zaburzeniami odżywiania, deregulacją emocjonalną (i wszystkimi konsekwencjami jak samookaleczanie czy nadużywanie substancji), zaburzeniami osobowości (typ zależny, unikający, anankastyczny, borderline), perfekcjonizmem, wysokimi wymaganiami względem siebie i innych, zaniżonym poczuciem własnej wartości, zaburzeniami nastroju (odczuwającym smutek, niepokój, stany depresyjne), zaburzeniami lękowymi, ciągłym zamartwianiem się, kryzysami emocjonalnymi (sytuacyjnymi, egzystencjonalnymi, rozwojowymi), trudnościami w obszarze emocji, trudnościami w relacjach interpersonalnych, trudnościami w życiu prywatnym i/lub zawodowym (wypalenie zawodowe, stres, lęk) czy osobami DDA. Jestem przyjazna osobom LGBT+